DEFNE YAPRAĞI

akin-tarim-defne -yapragiTürkiye, tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Türkiye florasında doğal olarak yetişen yaklaşık 12.000 kadar bitkiden 3.750 tanesi endemiktir. Endemikler başta olmak üzere Türkiye’de doğal olarak yetişen yüzlerce bitki türünün tıbbi ve aromatik değeri çok yüksektir.

Gıda, kozmetik ve parfüm sanayiinin vazgeçemediği bitkilerden olan defne, dünyanın birçok ülkesine Türkiye’den gönderilmektedir. Türk defnesi, segmentinde bilinirliği yüksek ve tercih edilen, yüksek ürün algısına sahip doğal bir üründür.

Defne, Et Endüstrisinde, Gıda İşleme Endüstrisinde, İlaç ve Kozmetikte, Perakende sektöründe, Catering sektöründe yer bulmaktadır.

Defnenin endüstriyel olarak işlenmesinin en önemli aşaması kurutma işlemidir. Bu işlem hem lojistiği kolaylaştırır hem de ürün kalitesinin korunması, ürüne özgün yönünü sağlayan koku, uçucu yağ gibi özelliklerin de korumaya alınmasını sağlar.

Bitkisel bir ürünün kurutulmasının en önemli amaçlarından biri, kuruluğun muhafaza edilmesi şartıyla belirli hava şartlarında ürünü uzun süre dış etkilerden koruma ile küflenme ve çürüme etkisini önlemektir. İkincisi ise yapısındaki kimyasal maddelerin zamanla reaksiyonları sonucu ürün bünyesindeki bozunmayı önlemektir. Belirli şartlarda kurutulma işlemi uygulanan defnede nem ve mikrobiyal gelişme ile diğer reaksiyonlar sınırlandırılarak zararsız seviyeye indirgenmektedir. Böylece bu uygulama sonucu ürünün lezzeti, hoş kokusu ve besin değerinin korunması yüksek oranda sağlanır. Depolama, ambalajlama ve nakliye açısından ise tasarruf sağlanır.

Firmamız tarafından ideal kurutma şartlarında, defne yapraklarının kalitesi korunur, kurutma giderleri düşürülür ve kurutma süresi kısaltılarak en kaliteli mahsül piyasaya sunulmaktadır.